Історія Центру німецького права

 

ZDR Gruppenfoto 2016

Центр німецького права започаткував свою роботу у 2014 р., що стало можливим завдяки зусиллям німецькомовного активу юридичного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка та підтримці з боку декана юридичного факультету Івана Сергійовича Гриценка. Активну участь у розбудові Центру німецького права узяли професор кафедри адміністративного права Роман Сергійович Мельник, доцент кафедри іноземних мов Олена Анатоліївна Шаблій, професор кафедри адміністративного права Ґеттінґенського університету ім. Ґеорга Авґуста Томас Манн (ThomasMann) та доктор права Бернгард Шлоер (BernhardSchloer).

Офіційною датою початку функціонування Центру стало 24 листопада 2014 р., коли було підписано наказ про створення у структурі юридичного факультету Київського національного університету ім. Тараса Шевченка Центру німецького права. 

Метою діяльності Центру є налагодження постійних академічних зв’язків та сприяння здійсненню спільних дослідницьких та навчальних проектів між юридичним факультетом та вищими юридичними навчальними закладами Німеччини, включаючи програми обмінів студентами та викладачами та створення можливості для викладання правових дисциплін, пов’язаних з правовою системою Німеччини, студентам юридичного факультету. Окрім цього, Центр німецького права покликаний сприяти вивченню правничої німецької мови студентами та викладачами юридичного факультету; поширювати інформацію про наукову та просвітницьку спадщину німецьких правників в Україні, організовувати та проводити всеукраїнські та міжнародні конференції, симпозіуми, конгреси, семінари, колоквіуми та інші наукові та освітні заходи, які поглиблюватимуть українсько-німецьку співпрацю у галузі права.

Штатним розписом по Центру німецького права передбачено 4 посади, а саме: директора Центру, двох фахівців та лаборанта.  

На громадських засадах у Центрі німецького права працюють студенти юридичного факультету.

Центр німецького права має друковані періодичні видання (юридичний німецько-український журнал ReOS та Бюлетень), на сторінках яких українські та зарубіжні автори мають можливість розміщувати наукові статті та тези доповідей, присвячені актуальним питанням розвитку українського та зарубіжного права.

Центр німецького права має розгалужену мережу українських та зарубіжних партнерів. 

Центр німецького права спрямовує свої зусилля на досягнення низки взаємопов’язаних цілей:

 • проводить наукові дослідження з широкого кола питань сучасної юридичної науки, зокрема розпочав довгостроковий проект з підготовки методик вирішення юридичних справ за трьома напрямками – адміністративне право, кримінальне право та цивільне право;

 • проводить правопросвітницькі заходи зі школярами, які відбуваються у межах проекту «Університет юних правознавців»;

 • у співпраці з «Центром міжкультурної фахової комунікації та гармонізації термінології» сприяє перекладу сучасної юридичної літератури та вивченню студентами, аспірантами та викладачами юридичного факультету правничих англійської та німецької мов;

 • організовує та проводить міжнародні науково-освітні заходи, зокрема за підтримки юридичного факультету та громадської організації «Німецько-український правознавчий діалог» реалізовано низку проектів:

 • відкриті лекції з методики вирішення юридичних справ за участі німецьких доповідачів (вересень-жовтень 2014 р.);

 • міжнародну науково-практичну конференцію на тему «Європеїзація української юридичної освіти» (листопад 2014 р., за фінансування Федерального міністерства науки та досліджень ФРН);

 • видано навчально-практичний посібник «Біла книга» з реформування української юридичної освіти (червень 2015 р.);

 • за фінансування DAAD й у співпраці з Києво-Могилянською академію організовано участь студентів юридичного факультету у літній школі «Право в Німеччині» (червень-липень 2015 р.) та німецько-українсько-польському семінарі з питань енергетичного права (липень 2015 р., м. Гейдельберґ, ФРН).

 • за фінансування DAAD Осінню школу з німецько-українського юридичного перекладу «Юридичний переклад та гармонізація термінології в умовах наближення України до ЄС» (7 вересня – 11 вересня 2015 р.);

 • за фінансування DAAD німецько-український «Тренінґ з системного розуміння основоположних прав людини як крок на шляху до залагодження конфліктів» (19.10.2015 - 22.10.2015 р.).

З 2016 р. у Центрі заплановано відкриття німецької доцентури з адміністративного права (DAAD-Langzeitdozentur) та інформаційно-консультаційних представництв німецьких фондів:

 • Німецької служби академічних обмінів (Deutscher Akademischer Austauschdienst, DAAD),

 • Фонду імені Александра фон Гумбольдта (Alexander von Humboldt-Stiftung),

 • Німецького дослідницького товариства (Deutsche Forschungsgemeinschaft, DFG).